Cistitas arba kitaip – slapimo pusles uzdegimas – daugeliui gerai pažįstama liga. Uždegimas išsivysto tafa, kai į šlapimo pūslę patenka įvairūs patogeniai mikroorganizmai. Susirgimas skirsomas į ūminį – tokį, kuris prasideda staiga ir netikėtai – ir lėtinį, kuris dažniausiai pasikartoja dėl nusilpusio imuniteto arba nepakankamai pašalinus ligos simptomus dažnai atsinaujinantis. Liga dažnau serga moterys, dėl „lengvesnio kelio“ mikroorganizmui patekti į šlapimo pūslę, tačiau liga neaplenkia ir vyrų. Šiame straipsnelyje šiek tiek daugiau ir pakalbėsime apie šį varginantį uždegimą.
Kokie yra cistito požymiai?
Jeigu staiga ėmėte jausti skausmą besišlapinant, jūsų neapleidžia jausmas, kad nuolat norite šlapintis ir nepavyksta to padaryti iki galo, jaučiate skausmą pilvo apačioje, aptinkate kraujo priemaišų šlapime, jūsų šlapimas tamsus ir neskaidrus – jums be abejonės cistitas. Šio dažniausiai labai skausmingo uždegimo priežastys –mikroorganizmų patekimas į šlapimo pūslę. Dažniausiai šie mikroorganizmai yra įvairios bakterijos, tačiau pasitaiko, kad virusą sukelia ir grybeliai, ir bakterijos, ir pirmuonys. Ligos židinys gali slėptis atvirose maudymosi vietose, cistitą gali kelti lytiniu keliu plintančios ligos arba makšties grybelis. Pūslės uždegimui lengviau pasiduoda, kai sergantysis vartoja antibiotikus, kurie savaime suardo organizmo mikroflorą ir padaro jį nebe tokį atsparų. Ligos simptomai gali atsirasti ir po peršalimo arba iškart po lytinių santykių. Dažniausiai pasireiškia ūmiai ir skausmingai. Dažnam kyla klausimas, kodėl moterys šia liga serga dažniau negu vyrai. Kaip jau minėjome, moters lytiniai organai lengviau „praleidžia“ bakterijas. Be to, moterų šlaplė šymiai didesnė, o tai palengvina mikroorganizmų patekimą. Tuo tarpu vyrus nuo uždegimo apsaugo jų pačių prostata, kitaip tariant – jos išskiriamas sekretas. Kaip ten bebūtų, pajutus minėtus simptomus, labai svarbu juos malšinti. Yra nuomonių, kad galima leisti cistitui praeiti savaime, tačiau visada kyla pavojus, kad uždegimas pasieks inkstus, o tada pavojų kels ne tik pūslės uždegimas, bet ir sutrikusi inkstų veikla. Taigi, įtarus šlapimo pūslės uždegimą, reikia nedelsiant skubėti pas gydytojus, kad jums būtų padarytas šlapimo tyrimas, dažnu atveju ir kraujo tyrimas ir paskirtas efektyviausias gydymas. Esant ūmiems atvejams, skiriami antibiotikai arba antibakteriniai vaistiniai preparatai. Jeigu cistitas itin stiprus, dažnai paimamas šlapimo takų pasėlis ir nustatomas bakterijų pavojingumas ir intensyvumas. Beje, kartais cistitas yra sukeliamas inkstuose arba šlapimo pūslėje besiformuojančių antikūnių, tokių kaip akmenų, navikų ar kitokių, tokiu atveju dažniausiai taikomas chirurginis gydymas. Gydytojai pataria pacientams, kurie dažnai kenčia nuo cistito, vartoti daugiau skysčių, vengti peršalimo ir laikytis asmens higienos lytinių santykių metu. Taip pat reikia stengtis nekentėti, kada norima šlapintis, užkirsti kelią makšties grybeliams bei nuolatos stiprinti organizmą gerosiomis bakterijomis, vitaminais bei mineralais.
Viktorijos kova su cistitu
Viktorija – dvidešimt penkerių metų jauna mama iš Vilniaus, cistitu pirmą kartą susirgo devyniolikos. „Puikiai pamenu tą dieną. Uždegimas prasidėjo vos grįžus iš baseino ir buvo toks ūmus, kad vos galėjau nusėdėti. Skausmas atėjo tiesiog akimirksniu“- pasakoja Viktorija. Tada merginai uždegimas buvo gydomas antibiotikais, kadangi nedidelis uždelsimas leido bakterijoms pasiekti inkstus ir sukelti šių uždegimą. Įdomu tai, kad po to lemtingo susirgimo cistitas kartojasi periodiškai, kiekvienu šaltuoju laikotarpiu, dažnai atsiranda po lytinių santykių. „Daug tyrimų dariausi Medicina practica laboratorijoje. Kompetetingi specialistai pasakė, kad organizmą turiu stiprinti nuolat, nes mano šlapimo pūslė labai jau noriai tas pakterijas įsileidžia“- pasakoja moteris ir visus skatina laikytis asmens higienos, stiprinti organizmą, kad šlapimo pūslės uždegimas nekartintų gyvenimo.